Menü

Çocuk Yogası

Çocuk Yogası nedir?

Çocuk yogası da yetişkin yogasında olduğu gibi bedensel, zihinsel, ruhsal faydalar sağlar.Yetişkin yogasından farklı olarak, şarkılar, hikayeler ve oyunlarla birleştirilip yaş gruplarına göre uyarlanmış  bir yoga çeşididir.

Erken yaşta yoga ile tanışmalarının birçok avantajı vardır:

I.            Yogada nefes egzersizleri yapıyoruz. Bu egzersizler alveol sayısının artmasını sağlar alveol sayısı arttıkça, kanda oksijenlenme daha çok olur. Solunum sistemi, kalp damar sistemi daha sağlıklı olur.

II.            Yoga, bağışıklık sistemleri için çok önemli bir bez olan Timus bezinin gerilemesini yavaşlatır. Konsantrasyon ve denge hareketleri yapıyoruz yogada. 8 yaşında çocuklar, ciddi bir konsantrasyonla öğrenmeye hazır olabilirler. Bu yaştan önce yogaya başlayan çocuklar, doğal yeteneklerini ve kapasitelerini, çıkarabilecekleri en üst düzeye çıkarırlar. Çocuk büyüdükçe, Epifiz bezinin etkisinin azalmasıyla hipofiz bezi daha da aktifleşmeye başlar. Hipofiz bezinin aktifleşmesi demek tüm salgı bezlerinin aktifleşmesi demektir. Yoga yapan çocuklarda hormonal denge sağlanır. Çocuk, fiziksel ve ruhsal olarak hazır olduğu zaman ergenliğe girecektir.

III.            Yoga yapan çocukların doğa sevgisi pekişecek, etrafına, çevresine, arkadaşlarına zarar vermemeyi  yaşayarak öğrenecek, bedenini farkettikçe sağlıklı beslenmenin öneminin farkına varacaktır.

Ayrıca okullarda yoga;

*  Uzun saatler sıralarda oturmak

*  Obezitenin artması

*   Dikkat ve konsantrasyon eksikliği

*  Sağlıksız beslenme

*  Artan stres, endişe ve kaygı

* Madde, marka bağımlılığı  gibi olumsuzlukların  önüne geçecektir.

Dengeli yaşam sanatı olan yoga, çocukların kendi  yaşam enerjisini daha iyi yönetmeye davet edecek, böylece çocuk okulda öğrenmenin tadına varacaktır. Yeni çağ, bağımsız kişilik sahibi, öz disiplini olan, sosyal sorumluluklarının farkında, beden, zihin ve  duygusal olarak dengeli çocukların çağıdır. Biz, ebevyn, eğitmen, öğrtemenlerin görevi çocuklarımızın sadece bilgi yüklenen robot bireyler değil, hayal kuran, uygulayan aktif bireyler olarak yetişmesi için ilham kaynağı olmaktır.

Bir Çocuk Yogası Performansı nasıl yapılır?

 

Çocuk Yogası, çeşitli hikayeler eşliğinde ve oyunlarla yapılan özel bir yoga türüdür.  Ders, hikayelerin içine gizlenmiş yoga hareketleri, onların seveceği şekilde adlandırılmış ve uygulanacak olan nefes teknikleri, şarkılara eşlik edilen hareketlerle ve en son olarak dinlenme tekniklerinden oluşur. Çocuğun beden farkındalığını, yaratıcılığını ve konsantrasyonunu artırır.

Çocuk yogasında yer alan hareketler, çocukların gelişim süreci ve bedensel ihtiyaçlarıyla bağlantılıdır.  Hareketler çocukların rahatlıkla yapabileceği bedenlerini zorlamayacak niteliktedir. Yoga dersi bir yarışma ortamı değildir. Yogada herkes kazanandır.  Yogada rekabet ortamı oluşmadığından her beden yapısındaki çocuk başarısızlık endişesi taşımadan katılım sağlar.

Yoga çalışmalarında giysinin rahat olması çok önemlidir. Çok uzun paçalar, kalın kemerler, dar giysiler ve özellikle kalın terleten kıyafetlerden kaçınmak gerekir. Eşofman uygun bir seçimdir.

Yoga öncesi beslenme saatine dikkat etmek gerekir.  Çok tok ya da çok açken yoga yapmak rahatsız edici olabilir. Yemekten 2 saat  sonra yoga yapılması ya da derse gelirken yemek isteniyorsa hafif bir çorba yenmesi yeterli olacaktır. (Kaynak: Çocuklarla Yoga Hareketleri, Kaknüs Yayınları)

T.C. M.E.B
Alya Sanat Akademisi

19 Mayıs Mah.Uzay Sok. Usta Sitesi,No:7/A Kazasker / Kadıköy  / İstanbul
(Kozyatağı Kozzy AVM Sokağı Karşısı)
Cep: 0532 172 7118 – Tel: 0 216 417 26 47
E-Posta : info@alyaninmuzikatolyesi.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

«
»