Menü

Yetişkin ve Çocuk Yoga

Yoga nedir?

Yoga, bağlamak, birleşmek anlamına gelen Sanskritçe yuj kökünden türemiştir. Beden, zihin ve ruhun birliği demektir. Bireysel bilincin evrensel bilinç ile birliği demektir. Yoga, beden, zihin ve ruhun, dengeli ve uyum içinde olmasıdır.  Gündelik hayatımızın her yönünü etkileyen, fiziksel varlığımızı, düşünce ve duygularımızı, çevreyle olan ilişkimizi etkileyen bir yaşam tarzıdır. Yoga ile kişi, fiziksel koordinasyon, zihinsel kontrol, duygusal denge edinir, farkına varır. Yoga sayesinde kendisi ile tanışır insan. Daha önce aklına gelmeyen sorular çözümü ile birlikte seriliverir önüne.

Yoganın başlangıç noktası fiziksel bedendir. Organlar, kaslar, sinirler birbirleriyle uyum içinde çalışmalıdır. Örneğin, endokrin sistemde bir bozukluk ya da sinir sisteminde herhangi bir fonksiyon bozukluğu  hastalık sebebidir. Yoga,  bedendeki farklı sistemlerin koordinasyon içinde çalışmasını hedefler. Fiziksel bedenden sonra yoga, zihinsel ve duygusal seviyelere doğru devam eder. İnsanlar, gündelik hayat karmaşası ve stres yüzünden birçok  psikosomatik hastalıklara maruz kalmaktadır. Yoga bunlarla nasıl başa çıkılacağının yoludur.Yoga, beden, zihin ve ruhun, dengeli ve uyum içinde olmasıdır. Bu da asana (hareketler), pranayama (nefes teknikleri), mudra (vücut jestleri), bandha (enerji kaybını önlemek için yapılan bir takım bedensel kilitler), shatkarma (beden temizliği) ve meditasyon (odaklanmak) aracılığı ile gerçekleşir. Yoganın başlangıç noktası fiziksel bedendir. Organlar, kaslar, sinirler birbirleriyle uyum içinde çalışmalıdır. Örneğin, endokrin sistemde bir bozukluk ya da sinir sisteminde herhangi bir fonksiyon bozukluğu  hastalık sebebidir. Yoga,  bedendeki farklı sistemlerin koordinasyon içinde çalışmasını hedefler. Fiziksel bedenden sonra yoga, zihinsel ve duygusal seviyelere doğru devam eder. İnsanlar, gündelik hayat karmaşası ve stres yüzünden birçok  psikosomatik hastalıklara maruz kalmaktadır. Yoga bunlarla nasıl başa çıkılacağının yoludur.

Kökleri Hindistan yarımadasına ve antik çağlara dayanır. Bugünkü Pakistan sınırları içerisinde yer alan Indus Vadisin’de yapılan arkeolojik kazılarda çeşitli asanaların ve meditasyon yapan kişilerin heykelleri bulunmuştur. Antik zamanlarda yoga teknikleri  yazılı değildi ve öğretmenden (guru) öğrencisine sözlü olarak aktarılıyordu. Yoga ile ilgili ilk yazılı metinler Tantralar ve daha sonrasında Vedalardır. Bu metinler Indus Vadisindeki uygarlık hakkındadır. Daha sonra yazılan Upanishadlarda yoga daha tanımlanabilir halini almıştır. M.Ö. 500’lü yıllarda, yoga felsefesinde önemli bir yeri olan, yoga konusunda referans yapıtlardan biri olarak kabul edilen Bhagavad Gita  yazılmıştır. M.S. 2. yüzyılda  ise Patanjali, temel ilke ve öğretilerini toplayıp sistematikleştirdiği yoga felsefesini Yoga Sutra denilen metinde bir araya getirmiştir. Yoga Sutralar, 196 aforizmadan oluşmaktadır ve bunlardan 3 tanesi asanalar ile ilgilidir. Patanjali, Yoga Sutra’da asanayı “rahat ve sabit duruş” olarak tanımlamaktadır.  Yoga insanın her yönüyle ilgilenir. Fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal. Yoganın birçok farklı dalı vardır:

Aslında yoga bir bütündür. Yoganın önüne getirilen tüm bu sözcükler yoganın kolay anlaşılması için farklı yönlerini ayrı ayrı ele alan başlıklardır sadece.

Bir Yetişkin Yogası  nasıl yapılır?

 

Hatha Yoga bedensel yogadır. Hatha yoga, fiziksel duruşlar (asana), nefes teknikleri, derin gevşeme ve meditasyondan (odaklanma) oluşmuştur. Derslerimizde yaptığımız yoga, Hatha Yogadır.  Hatha yoganın da birçok çeşidi vardır. Daha çok hizalama ila ilgili olan Iyengar, daha dinamik olan Ashtanga, restoratif yoga, yoga terapi… Hatha yoga bütün bunların temelidir. Hatha yoga dersleri  bütün bu disiplinlerden içerir.

Asanalar, vücuttaki bütün kas, sinir ve salgı bezlerini çalıştırmak amacıyla geliştirilmiştir. Böylelikle bloke olmuş enerji ve gerginlikleri çözerler. Organ sistemleri, mide, karaciğer, böbrekler, akciğerler, kalp, ince bağırsak, dalak, pankreas ve safra kesesi de bundan yararlanır. Duruşlar, bu sistemleri esnetir, yumuşatır, uyarır ve onlara masaj yapar. Kaslar rahat bir şekilde gerilirken, zihin ve sinir sistemi gevşer. Bu şekilde çalıştırılan bir kas aşırı zorlandığında bile esnekliğini koruyacak ve dinlenme sırasında yumuşak olacaktır. Lenf sistemi, bağışıklıkta rol alan bir sistemdir. Kaslar lenf sisteminin pompalarıdır. Bu durum kasları çalıştırmanın önemini vurgular. Yoga duruşları, kasları özenle esnetip güçlendirdiği halde, aerobik ya da ağırlık kaldırma gibi egzersizlerde kaslar çalışmanın sona ermesinden sonra bile kasılır, laktik asit birikiminden dolayı gereksiz bir yorgunluk meydana gelir. Ayrıca aerobik, ağırlık kaldırma gibi egzersizler kalp atışının aşırı artmasına sebep olur bu durum da kalbin aşırı zorlanması demektir

Her dersin sonunda uygulanan derin gevşeme, yaklaşık 15 dakika sürer ve performans boyunca yapılan fiziksel hareketlerin yogaya dönüşmesini sağlar Derin gevşeme uyku ile uyanıklık hali arasıdır ve  bu sırada eklemler beslenir.

T.C. M.E.B
Alya Sanat Akademisi

19 Mayıs Mah.Uzay Sok. Usta Sitesi,No:7/A Kazasker / Kadıköy  / İstanbul
(Kozyatağı Kozzy AVM Sokağı Karşısı)
Cep: 0532 172 7118 – Tel: 0 216 417 26 47
E-Posta : info@alyaninmuzikatolyesi.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

«
»