Menü

Royal Academy ABRSM Sertifika

 

2019-2020 YILI ABRSM ROYAL ACADEMY KİTAPLARINI ALYA SANAT AKADEMİSİNDEN TEMİN EDEBİLİRSİNİZ..

ALYA SANAT AKADEMİSİ OLARAK ABRSM  ROYAL ACADEMY programın da sadece Keman, Piyano ve Gitar dalları için sertifika  programı açılmıstır.

ABRSM 2020 Ocak sınavı için başvurular 17-31  2019 kasımda, 2020 NİSAN-MAYIS SINAVI için başvuru kayıtları 3-17 OCAK-2020 da başlayacaktır. Akademimize dışarıdan Kayıt Başvurusu yapılmamaktadır.Sadece kendi öğrencilerimizin Sınav hazırlıkları yapılmaktadır..Alanında Uzman Eğitmen kadrosu ile eğitimlerimiz yapılmaktadır. Tüm öğrencilere başarılar diliyoruz.

UYGULAMALI SINAVLAR

ABRSM GENEL BİLGİ:
İngiliz Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu (the Associated Board of the Royal Schools of Music), dünyada 100’den fazla ülkede aşamalı müzik sınavları sistemi sunan bu kurul, Royal Academy of Music, Royal College of Music, Royal Northern College of Music  ve Royal  Scottish  Academy of Music and Drama’ nın kurduğu uluslararası bir sınayıcı kuruldur. Sınavlar; 35 çalgı, şan, teori ve uygulamalı müzisyenlik dallarında yapılır ve müzik eğitimi almakta olan öğrencilere, amatör veya profesyonel her yaştan müzisyene açıktır. Birleşik Kurul, her yıl yarım milyonun üzerinde öğrenciyi sınar ki, bu da dünyadaki en büyük müzik sınav sistemidir ve dünya çapındaki müzik eğitimi standartlarının oluşturulması ve geliştirilmesinde büyük role sahiptir.

Sınavlar, üç ayrı kategoride ele alınabilir. Birinci kategoride, geçme veya kalma olmayan sınavlar yer alır. Bunlar; 6-9 aylık eğitim almış adaylar için tasarlanmış Hazırlık Sınavı ve 21 yaşın üzerindeki yetişkinler için tasarlanmış İcra Değerlendirmesi Sınavıdır. İkinci kategori, giderek zorlaşan sekiz ayrı aşamayı kapsayan Aşamalı Sınavlardır. Üçüncü kategori ise, üç ayrı diploma sınavını içeren Diploma Sınavlarıdır.

Adayların sınavlara her aşamadan veya belirli bir sırayla girmeleri zorunlu değildir. Ancak, 6, 7 veya 8. aşama Uygulamalı Sınavlarına girebilmek için, Teori ya da Uygulamalı Müzisyenlik (Practical Musicianship) sınavının 5. aşamasını başarıyla geçmiş ve sertifikasını almış olma şartı aranır. Teori sınavıda yılda iki kez Mart ve Kasım aylarında yapılmaktadır.

Her aşama sonunda başarı gösteren adaylara, bunu belgelemek üzere bir sertifika verilir. Ayrıca her aday, sınayıcının sınav sırasında yazdığı detaylı yorumlarını içeren raporu da alır.

Diploma Sınavları, sırasıyla; DipABRSM, LRSM ve FRSM’dir. DipABRSM sınavına girebilmek için 8. Aşama Uygulamalı Sınavdan geçmiş olmak gerekir ve her bir diploma sınavı bir sonrakinin ön-şartıdır. Lisans Diploması ülkemizde de Y.Ö.K. tarafından Ön-lisansa denk kabul edilmiştir.

Uygulamalı Sınavlar, Ocak ve Nisan-Mayıs aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır. İngiltere’den gelen bir sınayıcı kendisine önceden bildirilmiş olan program çerçevesinde sınavları yapar. (Sınavlar halen İzmir, Ankara, Bursa, İstanbul, Kocaeli, Bodrum, Fethiye ve Antalya’da gerçekleştirmekte..) Yazılı Teori sınavları ise Kasım ve Mart aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır. Sınav için adaydan son başvuru tarihine kadar, ABRSM’nin her yıl ilan ettiği ücret listesinde gireceği aşamaya göre belirli bir ücret alınır. Bunun haricinde sınav için herhangi bir ek ücret talep edilemez.

Sınava girmeye  karar verdiğinizde bizimle irtibata geçiniz

Uygulamalı Sınavlar

Preparatory Test ( Hazırlık):
Bu sınavda geçme kalma yoktur. Sınayıcı, sınav sırasında öğrencinin icrası ile ilgili düşüncelerini yazıp sınav bitiminde öğrenciye vermektedir. Öğrenciye ait Hazırlık Kitapları sınav sırasında sınayıcı tarafından imzalanmaktadır. Sınavda kitapta yer alan 3 alıştırma ezber olarak çalınır. Yine kitapta yer alan zorunlu bir parçanın yanı sıra bir de seçmeli parça hazırlanır. Sınavın sonunda ise kitabın en arka sayfasında yer alan “işitme oyunları” adıyla basit işitme soruları sorulur. Sınayıcı tarafından sınav sonunda öğrenciye bir sertifika verilir.

Performance Assessment for Adults : 21 yaşını bitirmiş adayların girebileceği bir sınavdır. İşitme- Gam ve Arpej ve Deşifre katagorisi yoktur.

Aşamalı (uygulamalı) sınavlar :
1 den 8. aşamaya kadardır.
Adayların sınavlara her aşamadan veya belirli bir sırayla girmeleri zorunlu değildir. Ancak, 6, 7 veya 8. aşama Uygulamalı Sınavlarına girebilmek için, Teori ya da Uygulamalı Müzisyenlik (Practical Musicianship) sınavının 5. aşamasını başarıyla geçmiş ve sertifikasını almış olma şartı aranır. Bu sertifikayı  sınava başvuru sırasında başvuru formuna eklemek gerekmektedir.

ABRSM sınav örneklerini YouTube adresinden izleyebilirsiniz. ABRSM haberler sayfamızda linkleri bulabilirsiniz.

Teori Sınavı

Yazılı olarak gerçekleştirilen teori sınavı 8 aşamalıdır. Uygulamalı sınavların 6-7-8. aşamalarına girebilmek için önceden Teori 5. aşama veya Practical Musicianship 5. aşama sertifikası alınmış olmalıdır. Sertifika, başvuru sırasında başvuru formuna eklenir. Örneğin: Kasım ayında Teori sınavına giren bir öğrencinin Ocak ayındaki uygulamalı sınava girmesi mümkün değildir. Teori sınav kağıtları İngiltere’de okunmaktadır. Sınav sonuç ve sertifikasının gelmesi 3 ay civarında sürmektedir. Ocak ayı son başvuru tarihinde aday öğrencinin elinde Teori 5. aşama sertifikası olmadığı için ancak bir sonraki yıl Nisan – Mayıs sınavlarına girebilir.

Teori sınavı da yılda iki kez Şubat-Mart ve Ekim-Kasım aylarında, belirlenen merkezlerde,

merkez bulunmayan yerlerde ise adayların eğitim aldıkları kurum veya öğretmenleri vasıtasıyla yazılı olarak yapılmaktadır.

Diplomalar

BİR BAKIŞTA DİPLOMALAR

3 çeşit diploma konusu bulunmaktadır.

  1. Müzik şefliği (Orkestra Şefliği )
  2. Müzik İcrası
  3. Çalgı / Şan Öğretmenliği

Her 3 konu için ise 3 ayrı seviyede diploma bulunmaktadır.

  1. Dip ABRSM : Diploma of the Associated Board of The Royal Schools of Music
  2. LRSM : Licentiate of The Royal Schools of Music
  3. FRSM : Fellowship of The Royal Schools of Music

Heyet diplomaları İngiltere’deki müzik üniversitelerine denk kabul edilmektedir.

DipABRSM : Üniversite 1. sınıf.
LRSM : Lisans Diploması
FRSM : Master Diploması

Kredilendirme kuruluşu OFQUAL  girilen her aşamanın kredi karşılığını belirtmiştir. www.ofqual.gov.uk. adresinden öğrenebilirsiniz.

DİPLOMA SINAVLARINA NASIL GİRİLİR?:

Sırasıyla; DipABRSM, LRSM ve FRSM’dir. DipABRSM sınavına girebilmek için 8. Aşama Uygulamalı sınavından geçmiş olmak gerekir ve her bir diploma sınavı bir sonrakinin ön-şartıdır. Konservatuar ve diğer Müzik üniversitelerinde okuyan veya mezun adaylar diploma sınavına girmeden önce transkriptlerini İngiltere’ye göndererek 8. Aşama Uygulamalı sınavına girmeden hangi diploma sınavına kabul edilebileceklerini öğrenip buna göre müracaat edebilirler.

 

ABRSM LONDRA

Arzu ettiğiniz takdirde   http://www.abrsm.org adresinden  Kılavuzları , Giriş formunu (Entry Form) download edebilirsiniz.

Öğretmen ve Kurumlar için doldurulmuş örnek Entry Formunu ve

Veli veya Adaylar için doldurulmuş örnek Entry Formunu

 aşağıdaki linke tıklayıp bakabilirsiniz..

http://www.mariaritaepikmuzikokulu.com/abrsm/abrsm-evraklar-haberler-pid-25.html

ABRSM PİYANO KİTAPLARINI ALYA SANAT AKADEMİSİNDEN DE TEMİN EDEBİLİRSİNİZ. Ücret ödendikten 2 hafta içinde kitabınız teslim edilir
Dikkat ! 2019 – 2020 Piyano kılavuzu çıkmıştır.Mevcut 2018-2019 kılavuzu sadece 1 yıl süre ile 2019 sınavlarında kullanılabilecektir. 2018 yılında her iki kılavuzda geçerli olacağından eserlerin tamamını aynı kılavuzdan seçmelisiniz.

ABRSM SINAV SONUÇLARINI ON-LİNE ÖĞRENEBİLİRSİNİZ ! www.abrsm.org adresinde “TURKEY “sayfasını seçiniz “Exam Result” bölümünü açınız. Kendi başvurunu numaranızı (Applicant number) ve şifrenizi giriniz. Şifreniz sizin mail adresinize gelmiş olmalıdır. Eğer gelmediyse mail atarak isteyebilirsiniz veya şifremi unuttum butonuna basabilirsiniz. Sınav sonuçları sisteme girilmiş olmalıdır. Henüz başvuru numaranız yoksa yine mail ile öğrenebilirsiniz. Size gelecek sınav sonuç evrakının sol üst tarafında 7 haneli başvuru numaranız vardır.
HER YIL EYLÜL AYINDA BİR SONRAKİ YILIN SINAV BİLGİLERİNİ İSTEYİNİZ.

.

DİKKAT ! ABRSM sınavlarında kimliğinizi yanınızda getiriniz. Aksi takdirde kimliği olmayan adaylar sınava kabul edilmeyecektir.

ABRSM sınav örneklerini YouTube’dan izleyebilirsiniz.
Piyano Grade 1 Piyano Grade 5

Lütfen başvuruları okunaklı ve 1 nüsha olarak doldurunuz. Islak imza talep edildiğinden Kargo veya PTT ile gönderiniz.

SINAV BAŞVURU TARİHLERİNE DİKKAT EDİNİZ. ZAMANINDAN ÖNCE PARA YATIRMAYINIZ VE FORM GÖNDERMEYİNİZ.
DİĞER SINAV DÖNEMLERİ İLE KARIŞMAKTADIR.

Dekontlarınızı başvuru formuna ekleyiniz ve LÜTFEN biz talep etmedikçe dekontu e-mail olarak göndermeyiniz.

 

T.C. M.E.B
Alya Sanat Akademisi

19 Mayıs Mah.Uzay Sok. Usta Sitesi,No:7/A Kazasker / Kadıköy  / İstanbul
(Kozyatağı Kozzy AVM Sokağı Karşısı)
Cep: 0532 172 7118 – Tel: 0 216 417 26 47
E-Posta : info@alyaninmuzikatolyesi.com

 


			
«
»